Technologia stosowana przez Cembrit

ZALETY WŁÓKNA

Cement wzmocniony włóknem to atrakcyjny, wytrzymały materiał budowlany, który idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni wykończeniowych oraz do pokrycia dachów.

Zastosowanie drobiazgowo przebadanych i dokładnie zaprojektowanych włókien z alkoholu poliwinylowego (PVA) oraz wybranych typów celulozy w materiałach na bazie cementu zapewnia unikalne połączenie lekkości, wysokich parametrów technicznych oraz wyjątkowej wytrzymałości. Rezultatem tego są produkty niezwykle solidne i trwałe. 

Stanowi to również gwarancję spełnienia wszelkich branżowych wymogów oszczędnego i efektywnego budownictwa oraz wysokiej trwałości. 

 

Skład surowcowy produktów z włókno-cementu

PVA (2%)

Zaprojektowane włókna z alkoholu poliwinylowego (PVA) wzmacniają i zwiększają wytrzymałość, trwałość i elastyczność produktu.

CEMENT (65–80%)

Głównie jako mieszanka wapnia palonego i gliny, która tężeje i twardnieje w kontakcie z wodą.

CELULOZA (3–5%)

Włókna drewna dodatkowo wzmacniają produkt oraz nadają mu elastyczność, lecz przede wszystkim stosuje się je do optymalizacji procesu produkcyjnego Hatschek’a. 

WYPEŁNIENIE (10–25%)

Głównie jako materiały pasywne (tj. niewiążące), takie jak np.: wapień, cement z mikrokrzemionki oraz odzyskane włókna z procesu technologicznego. Dzięki nim masa jest łatwiejsza w przetwarzaniu i uzyskuje konkretne właściwości.

WODA

Reszta masy to woda, dodana w celu poprawnego przeprowadzenia procesu.